Ulviye Matlı Fen Lisesi Milli Eğitime Devredildi

Matlı Ailesi tarafından Karacabey’de 8 milyon liraya yaptırılan Ulviye Matlı Fen Lisesi, 3 Mayıs 2013 Cuma günü Bursa Valilik binasında düzenlenen devir teslim töreniyle Milli Eğitim Müdürlüğüne devredildi.

Ulviye Matlı Fen Lisesi devir teslim törenine, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Matlı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar katıldı.

Bursa’da eğitime 5 yılda 240 milyon lira katkı sağlandığını ifade eden Bursa Valisi Harput, Türkiye’nin geleceği olan çocukların iyi yetişmesi için eğitim kurumlarının önemine değindi.

Törende konuşan Matlı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, da daha önde babaları Ömer Matlı adına yaptırdıkları ilköğretim okulundan sonra bu kez anneler Ulviye Matlı adına yaptırdıkları fen lisesinin inşaatının tamamlanarak milli eğitime devredilmesinden duydukları mutluluğu ifade etti. Özer Matlı eğitime katkılarının devam edeceğini dile getirdi.

AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı ise Türkiye’de ortalama öğretim süresinin 6,5 yıl olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında eğitim seviyesini yükseltmek olduğunu anlattı.

Matlı, 2023 hedeflerinin yakalanması için vatandaşların da gayret gösterdiğini belirterek, “İhracatımızın artması, üretimin artması, kişi başına düşen milli gelirin artması hedeflerimiz arasında ve biz bu hedeflere sıkı sıkıya tutunuyoruz. Bunun için okullar inşa ediyoruz. Bizim öncelikle insan kalitesini, eğitim seviyesini yükseltecek yatırımlar yapmamız lazım. Ancak bu yatırımları yaparken, bunu sadece devletten beklemek doğru değil. Devletin yanı sıra hayırsever iş adamlarının da eğitime destek vermesi gerekir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, okulun devir belgesi imzalandı. Vali Harput, Matlı ve ailesine, yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür belgesi verdi.

Karacabey’de, Matlı ailesi tarafından 5 bin 140 metrekare alan üzerine 8 milyon liraya inşa edilen Ulviye Matlı Fen Lisesi, toplam 24 dersliğiyle 500 öğrenciye hizmet verecek. 2013-2014 eğitim öğretim sezonunda hizmete girecek lisede, fen laboratuarı, bilgisayar laboratuarı ve kütüphane yer alıyor.

GÜNBOYU GAZETESİ – 10 MAYIS 2013