“Süt Sığırcılığında Döl Verimi” Konulu Bir Sempozyum Gerçekleştirildi

Çorum’da “Süt Sığırcılığında Döl Verimi” konulu bir sempozyum düzenlendi.

Türkiye’nin önde gelen yem şirketi Matlı A.Ş. ve şirket bünyesindeki Ömer Matlı Akademi tarafından Çorum’da “Süt Sığırcılığında Döl Verimi” konulu sempozyum düzenlendi. Salonu tamamen dolduran Çorumlu çiftçiler, üretim konusunda bilimselliğe verdiği değeri ve başarılı üretimdeki iddiasını da katılımıyla gözler önüne serdi. 

Bereket TV tarafından canlı olarak yayınlanan ve Çorumlu hayvan üreticilerinin yoğun ilgi gösterdiği sempozyum Anitta Otel’de gerçekleştirildi. Sempozyuma İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Eflaz Ermiş, Matlı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ile birlikte Çorum’daki sığır ve süt yetişticileri birliklerinin başkan ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra hayvan üreticileri katıldı.

Sempozyuma Bereket TV tarafından yapılan özel çekimle katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, düzenlenen sempozyumun Türk hayvancılığına önemli katkılar getirmesi temennisinde bulundu.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Matlı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ÖzerMatlı, babası Ömer Matlı tarafından kurulan Matlı A.Ş ve Türk hayvancılığının genel durumu hakkında bilgiler vererek, şirket olarak temel hedeflerinin Türkiye’nin yemcisi olmak olduğunu kaydetti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Eflaz Ermiş ise yaptığı konuşmada Süt sığırcılığında döl veriminin Türk hayvancılığının en önemli problemlerinden birisi olduğunu dile getirerek, süt sığırcılığında döl verimini artırmak için suni tohumlamanın yetmediğini, hayvanların bakımı ve beslenmesinin de döl verimini artırmada çok önemli etkenler olduğunu dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Gün boyu devam eden sempozyumda Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Engin Kennerman, Prof. Ahmet Gümen ve Prof. İsmet Türkmen ile Çorum Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Erkal Gedikli “Süt Sığırcılığında Döl Verimi’ konusunda bildiri sunarak, Çorumlu hayvan üreticilerini bilgilendirdiler.

İNFOVET DERGİSİ – 1 ARALIK 2012