Ömer Matlı Akademi den Adıyamanlı Yetiştiriciye Eğitim Desteği

Türkiye’nin önde gelen yem üreticisi Matlı Grubu bünyesindeki Ömer Matlı Akademi, hayvan beslemesi konusunda destek ve eğitim çalışmaları yapmak üzere Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin (TDSYMB) “Güneydoğu Anadolu Bölgesi Birlik Başkanları Toplantısı” Adıyaman’da gerçekleştirildi. 

Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sırrı Öztürk, Adıyaman’da sekiz yıl önce kurdukları birliğin 900 üye ve dört şubeye ulaştığını belirtti. Öztürk, “Türkiye gibi büyük ülkenin hayvancılık sorunlarının da büyük oluşundan dolayı, bölgeler nezdinde toplantı yapılması o bölgenin sorunlarını en iyi şekilde anlayabilmek, rapor etmek ve çözüm konusunda ilgili mercilere ulaştırabilmek açısından çok önemlidir. Adıyaman’da kuruluşumuzdan bu güne örgütlü çalışmalarımıza ve eğitim çalışmalarımıza devam ettik” dedi.

İşbirliği anlaşması

Toplantı sırasında Matlı Grubu bünyesindeki Ömer Matlı Akademi ile Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği arasında bir işbirliği anlaşması da imzalandı. Anlaşmaya Ömer Matlı Akademi Bilimsel Danışmanı Prof. İsmet Türkmen ile Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sırrı Öztürk imza attı.

Buna göre Ömer Matlı Akademi, Adıyaman Damızlık Birliği üyelerine hayvan beslemesi konusunda destek ve eğitim verecek.

İlk etapta taraflarca belirlenecek 38 büyük çiftlik ziyaret edilecek. Ayrıca bundan sonra her ay bir kere birlik üyelerine Ömer Matlı Akademi uzmanları tarafından hayvan beslemesi konusunda eğitim verilecek.

Ömer Matlı Akademi

Ömer Matlı Akademi, Matlı Gıda Grubu’nun ar-ge’ye verdiği büyük önemin bir meyvesi. Grubun Uludağ Üniversite Fakültesi’nin desteği ile gerçekleştirdiği ar-ge faaliyetleri, grubun kurucusunun adını taşıyan Ömer Matlı Akademi’de ve ona bağlı Hayvansal Üretim Eğitim ve Araştırma Merkezi ile Eğitim Çiftliği’nde yürütülüyor.

Bu merkezde üretilen ve geliştirilen, et ve süt verimini artıran yemler, özel bilimsel deneme ve testlerden geçirildikten sonra bizzat eğitim çitliğindeki hayvanlar üzerinde denendikten sonra yetiştiricinin kullanımına sunuluyor.

Ömer Matlı Akademi’de hayvan bakımı ve beslemesi konularında da yetiştiricilere yönelik eğitim çalışmaları yapılıyor.