Proyem’in Kadın Yetiştirici Seminerlerine Yoğun İlgi!

Türkiye’nin yemcisi Matlı bir taraftan üretirken diğer yanda da eğitimi ve bilgi paylaşımını ihmal etmiyor. Matlı, Proyem markasıyla ürettiği yemleri kullanan ve Amasya’dan Denizli’ye, Bartın’dan Konya ve Karaman’a kadar değişik illerdeki bilhassa kadın yetiştiricilerin bilgilenmesine de büyük önem veriyor.

Proyem’in büyük önem verdiği konuların başında gelen eğitim çalışmaları, sahada düzenlenen seminerler, bilgilendirme toplantıları ve görüşmeler şeklinde aralıksız devam ediyor. Kadınlara özel düzenlenen eğitim faaliyetleri Pazarlama Departmanında Proyem Marka Yöneticisi olarak görev yapan Ziraat Yüksek Mühendisi Merve Sever tarafından verilmektedir. Proyem’in eğitim seminerlerinden bugüne kadar değişik bölgelerdeki 20 köyde 1000’in üzerinde kadın yetiştirici faydalandı.

Bölgelerden gelen talepler doğrultusunda Proyem’in gerçekleştirdiği köylerdeki kadın yetiştiricilere yönelik seminerler de büyük ilgi görüyor.

Birçok bölgede sağım, buzağı bakımı, yemleme gibi işlerde ağırlıklı olmak üzere hayvanlara kadınların bakıyor olması Proyem’i de kadın yetiştiricilerle bilgi paylaşımına yöneltti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Proyem Marka Yöneticisi Ziraat Yüksek Mühendisi Merve Sever , “Özellikle köylerde hayvana kadınlar bakıyor. Bugüne kadar anlatımlar, bilgilendirmeler hep erkeklere yönelik yapıldı. Hayvana bakma, sağım işlerini ağırlıklı kadınlarımız yaptığından asıl onları bilgilendirmeliyiz diye düşündük. Karşılıklı diyaloglar şeklinde yaptığımız eğitimlerde biz de onlardan değişik şeyler öğreniyoruz. Hayvan bakımı konusunda kadınlara yönelik semineri erkekler anlattığı zaman utanıp sıkılıp, soru soramıyorlar. Bu yüzden kadın eğitmenlerimiz çok daha faydalı oluyor’’ şeklinde açıklamada bulundu.

Ömer Matlı Akademi tarafından desteklenen kadın yetiştirici eğitim seminerlerinin ardından Ömer Matlı Akademi Müdürü Dr. Serdar Sızmaz’ın da katılımıyla ahır ziyaretleri de gerçekleştirerek, yetiştiricilerin sorularına yerinde cevap verme imkanı buluyorlar.

Proyem’in kadın yetiştiricilere yönelik eğitim seminerleri bugüne kadar Amasya Merzifon İlçesine bağlı köylerde, Antalya Döşemealtı, Denizli, Burdur, Bartın, Konya Ereğli, Karaman Ayrancı, Sakarya Limandere Beldesi, Bolu Mudurnu, Kastamonu Taşköprü ile İzmit Akmeşe’ye bağlı köylerde gerçekleştirildi.