Proyem Diyarbakır Fabrikası Üretime Başladı

Matlı, bu topraklardan kazandığını yine bu topraklara kazandırmaya devam ediyor. Bugüne kadarki en büyük yem üretim tesisini Diyarbakır’da faaliyete açan Matlı, Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerine hizmet veren tesisiyle, hem bölge hem de ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlıyor.

Günlük 120 ton/saat kapasiteyle üretim yapan Proyem Diyarbakır Fabrikası, teknolojik alt yapısı ve ürün kalitesiyle yem üretiminde Avrupa ve Orta Doğu’daki en büyük tesisler arasında yer alıyor.

Yaklaşık 80 bin metre kare alan üzerine kurulu olan tesiste, ham madde ön öğütme sistemi ve bitmiş üründe müsli yem üretim hatlarıyla bölge yetiştiricisine farklı ürünler de sunuluyor. Tesiste ayrıca yem üretimine ek olarak 100 ton/saat mısır kurutma yapılabiliyor.

Proyem Diyarbakır Fabrikası’nda, ham madde girişinden mamul çıkışına kadar tüm süreç, otomasyon ile kontrol ediliyor ve her türlü proses bilgisi ve detayları geriye dönük raporlanabiliyor. Üretilen yemler; granül, pelet ve toz formunda çuvallı ve dökme olarak sevk ediliyor. Çuvallı paketleme hattında, 5 paketleme ünitesi bulunuyor. Paketleme ve yükleme sistemleri ile günde 2.025 ton çuvallı sevkiyat imkânı bulunuyor ve dökme hattından günde 2.250 ton yükleme yapılabiliyor.

75.000 ton ham madde depolama kapasitesine sahip olan tesiste; bir adet liftli bir adet liftsiz ve bir adet blower’lı ham madde alım hattı, 4.470 m³ depolama kapasiteli ham madde dikey siloları, 34.897 m³ depolama kapasiteli kapalı yatay depo, 4.976 m³ depolama kapasiteli dikey mamul siloları ve 50.000 ton kapasiteli çelik siloları bulunuyor.

Mezopotamya Ovası’nın zengin bitki örtüsüyle Matlı’nın yem üretimini çeşitlendiren Diyarbakır Proyem Fabrikası’nın, bölgeye yapılacak farklı yatırımlar için de öncü olması hedefleniyor.