Türkiye’nin Yemcisi Yetiştiricileri Uzmanlarla Buluşturdu

Matlı Gıda Grubu’nun Konya Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda düzenlediği toplantıda Prof. İsmet Türkmen ve Ömer Matlı Akademi uzmanları, yetiştiricilerin hayvan sağlığı ve beslenmesi konusundaki sorularını cevapladılar.

KONYA-Türkiye’nin yemcisi Matlı Gıda Grubu, Konya Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda “Yetiştirici Buluşması” düzenledi. Toplantıya fuarı ziyaret eden hayvan yetiştiricileri katıldı.

200’ü aşkın yetiştiricinin bir araya geldiği buluşmada Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. İsmet Türkmen ile Matlı Gıda Grubu bünyesindeki Ömer Matlı Akademi Hayvancılık Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin uzmanları, “hayvan sağlığı, bakımı ve beslenmesi, döl ve süt verimi problemleri” hakkındaki soruları cevapladı.

Bu tür toplantıların, uzmanlara doğrudan soru sorup cevap alabilmek açısından çok yararlı olduğunu belirten yetiştiriciler, Matlı Gıda Grubu’na teşekkür etti. Matlı Gıda Grubu Pazarlama Direktörü Yasemin Eren de öteden beri seminer, sempozyum ve benzeri toplantılarla yetiştiriciye en son bilgileri ve gelişmeleri aktardıklarını belirterek şunları söyledi:

“Matlı Gıda Grubu ar-ge’ye büyük önem veriyor. Bu amaçla Uludağ Üniversite ile imzalanan protokol çerçevesinde üniversitenin Veteriner Fakültesi’nin desteği ile ar-ge faaliyetleri sürdürüyor. Bu faaliyetler, grubun kurucusunun adını taşıyan Ömer Matlı Akademi’de ve ona bağlı Hayvansal Üretim Eğitim ve Araştırma Merkezi ile Eğitim Çiftliği’nde yürütülüyor. Bu merkezde geliştirilen daha verimli, daha yüksek enerjili, daha iyi besleyen ve daha çok süt verimi sağlayan sığır yemleri önce eğitim çiftliğindeki hayvanlar üzerinde deneniyor, bilahare yetiştiricinin kullanımına sunuluyor. Edindiğimiz bilgileri de toplantılar aracılığıyla çitçilerimizle paylaşıyoruz.”

Matlı Gıda Grubu’nun yetiştiriciyi bilgilendirmek için 2013 yılı başında önemli bir adım daha attığını belirten Yasemin Eren, “Sanal dünyanın Hayvancılık Akademisi, www.hayvancilikakademisi.com adresinde yayın hayatına başladı. Hayvancılık Akademisi, bir sosyal sorumluluk projesi olarak, Matlı Gıda Grubu bünyesindeki Ömer Matlı Akademi tarafından destekleniyor. Türkiye’den ve Dünya’dan en son, en taze hayvancılık haberlerine yer verilen sitede konuyla ilgili alanındaki akademisyenlerin görüş ve yazıları yayınlanıyor, hayvan yetiştiricileri de en çok ihtiyaç duydukları bilgilere bu siteden kolaylıkla ulaşabiliyor” dedi.