Matlı AŞ’nin Konya’daki Sempozyumunu İnternet Üzerinden Bütün Türkiye İzledi

Matlı A.Ş. Bünyesinde Yer Alan Ömer Matlı Hayvansal Üretim Eğitim ve Araştırma Merkezi Tarafından Düzenlenen “Süt Sığırcılığında Brucella Sorunu, Hayvancılığın Durumu ve Hayvan Beslemenin Önemi” Konulu Sempozyum Konya’da Gerçekleştirildi…

Ülkemizin değişik bölgelerinde kurduğu fabrikalarıyla Türkiye’nin büyük ve küçük baş hayvan yemi üretiminde ilk sırada yer alan Matlı bünyesinde bulunan Ömer Matlı Ar-ge çiftliği, çiftçiler ile yetiştiricileri bilgilendirmeye devam ediyor. Ömer Matlı Ar-ge Merkezi’nin Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) ile ortaklaşa Konya’da yaptığı sempozyum internetten www.gidatarim.com adresinden telekonferans sistemiyle canlı olarak yayınlandı ve bütün Türkiye’den izlendi.

Ömer Matlı Hayvansal Üretim Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), Konya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Selçuk Üniversitesi ve Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü işbirliğiyle düzenlediği “Süt Sığırcılığında Brucella Sorunu, Hayvancılığın Durumu ve Hayvan Beslemenin Önemi” konulu sempozyum, Konya’da gerçekleştirildi. 

Matlı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı sempozyumun açılışında, “Matlı olarak kendi iştigal alanımızda ülkemizde kanaat önderi durumuna geldik. Elbette daha çok üretim ve ekonomimize daha çok katkı sağlamak için çalışıyoruz. Ama bunların yanında bir şey daha yapıyoruz; o da kendi faaliyet alanımızda sürekli araştırma ve geliştirme sağlamak. Bugünkü sempozyum gibi toplantılara da destek oluyoruz. Çünkü biz bu topraklardan kazandığımızı, yine bu topraklarla paylaşmanın önemini biliyoruz” şeklinde konuştu. “Babamız ‘ülkenin kalınması için eğitimli bir geleceğe ihtiyaç vardır’ derdi. Biz de bunu milli eğitime katkı ve onun adına kurduğumuz eğitim çiftliğindeki faaliyetlerimizle yerine getirmeye çalışıyoruz” diyen Özer Matlı sözlerini şöyle sürdürdü;“Babamıza verdiğimiz sözü yerine getirmek için bundan sonra da yapacağımız tüm eğitimlerde sizlerden gelecek talepler doğrultusunda yanınızda olmaya devam edeceğiz. Sizler bize destek verdikçe biz de bugün Konya’da yaptığımız gibi bu tür etkinlikleri ülke geneline yaymak istiyoruz.”Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker toplantıya video konferans sistemiyle katılırken, TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Daire  Başkanı Muhittin Eyimaya, Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Alparslan ve Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundular. 

Açılış konuşmalardan sonra 4 oturumla devam edilen sempozyumda, Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü / Brucella Referans ve Serolojik Teşhis Laboratuarı’ndan Dr. Selma İyisan Türkiye’de Hayvanlarda Brucellosis’in Epidemiyolojisi, Konya Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Semacan da Brucella